Medailové žně v Poděbradech


Jsou to dvoudenní závody, o kterých jsem v minulých letech napsal spoustu řádků, a přesto i letos je o čem psát. To mi věřte! Ze začátečníků se stávají zkušení střelci a z těch zkušených … ale nepředbíhejme.

Do Poděbrad jsme tentokrát jeli ve „slabší“ sestavě – myslím tím počet střelců! Musím vážit slova, abych nenarazil. Oni se nedají. Do termínu tohoto závodu se nám vloudil maturitní ples Katky Michálkové, a tak všechny naše vdavekchtivé slečny místo střelby utíkaly tancovat. Pochopíte to? Ještě si to nechám od té dámské skupinky nějak podrobněji vysvětlit.

A vážit slova musím, protože pokud se týká kvality ve střelbě ze vzduchovky vleže, mám pocit, (a nejenom já), že máme nejkvalitnější trio, které kdy v Černovicích střílelo. Ano, měl jsem, a ještě mám spoustu výborných střelců, ale tenhle tým je fakt jedinečný. Tak podle abecedy, protože není lepší ani horší: Kateřina Hodinová, Karolína Janů a Pavlína Nymburská. Jsou oblíbené u rozhodčích a techniků, usměvavé, s většinou střelců se přátelí, ale jak se dostanou na palebnou čáru, stanou se z nich fakt šelmy. Nedarují ani desetinku, natož bod! Je to opravdu zážitek pro diváka, když střílejí.

Nejinak tomu bylo teď v Poděbradech. Kája začínala a její výkon nebyl špatný – brala velké pódium – 5. místo. Pak šla na plac Pája. V minulých letech se jí tu žádný závod nepovedl. Tak co dneska? Je jako sluníčko – 317,3 bodu – první místo! A nakonec Katka. Té to taky sedlo a byla půl bodu za Pájou na druhém místě. To si nechám líbit. První, druhá a pátá!!! Přineste deštník, prší mi do nosu! Jen pro dokreslení, v této kategorii bylo 90 střelců! A jak byly holky rozjeté, daly si ještě speciální šedesátiranný závod, který se střílí bez rozdílu věku, (tedy i reprezentace). Pája byla čtvrtá, ostatní do desítky. Adam Římal si to zkusil taky a celkem se mu závod povedl. I své ostatní závody začíná zvládat a výsledky jdou nahoru.

K tomu velmi pěkně stříleli i naši začátečníci. Adélka Kafková a Kája Prokeš z Horní Radouně. Oba byli v mladší kategorii okolo desítky. Tak to mě asi bude něco stát. Pohár nebo večeři? Večeři!!!

Začala neděle. Trošku jsem jména promíchal a sledoval jsem si opět ty mladší. Kája Prokeš precizně a s rozvahou prošel závodem k osobnímu rekordu, který mu dal stříbro! Adélka se nedala zahanbit a vybojovala si místo šesté. To už bylo i na mě dost! Pozor, v této kategorii bylo 60 střelců a naši byli v Poděbradech poprvé! Už jsem říkal, že o nich ještě bude co napsat.

A naše šelmičky? Zákeřně se pohybují po prostoru, baví se s ostatními, laškují s rozhodčími, sledují průběžné výsledky, prostě pohoda.

Tak jdem na to. Kačka Hodinová dala poslední ránu devítku! Ostudo, jdi se stydět do rohu! Ona se ale jen směje. ??? Pochopil jsem, když jí spočítali výsledek. No to vypadá zase na placku! Pak střílela Kája Janů. Po závodě přiběhla „dneska mě to bavilo“! No, aby ne, 317,8 bodu – první místo!!! Kačko promiň, budeš druhá! K tomu přidala Pája Nymburská ještě šesté místo, a tak si to holky pěkně vyměnily. Ke všem těm medailím ještě vyhlásili Kačku Hodinovou jako nejlepšího střelce v součtu obou dnů.

Samozřejmě se rád zmíním o našich „začátečnících“ ve střelbě vstoje. Matěj Lemberk a Sabča Vachtová. Ti si oba dny užili, protože o výsledek tu nešlo. Přesto se s tím popasovali skvěle a skončili v polovině startovního pole. Tak vlastně i o výsledek šlo.

Na závěr to sečtu, sám v tom mám trochu zmatek. Dvě zlaté, tři stříbrné, čtvrté, páté a dvakrát šesté místo z Poděbrad, závodů první kategorie! Asi mě to baví. Prý nás tam za rok nepustí.

Ještě jedna zajímavost nakonec. Pro dobrou představu vemte k ruce pravítko, možná i brýle. Kája Janů měla v desetiranné položce nejhorší a nejlepší ránu od sebe pouhé dva milimetry!!!! Položka tedy 107,1 bodu. Terč je 10 metrů daleko. Mnozí jste mě viděli v tělocvičně ladit zbraně, které mám upnuté v jakémsi svěráku. Myslím, že z toho nastřelovacího svěráku 10 ran nestřelím lépe.

Překvapení.

O obrovské překvapení mezi reprezentací juniorek se postarala Katka Michálková. To, že střílí za Duklu Plzeň, už asi víte. Vloni dostala starší vzduchovku a skoro rok se s ní nemohla sladit. Výsledky v této disciplíně nebyly nijak oslnivé, ale v té době se střílela malorážka, takže žádný velký problém. Když začala na podzim sezóna, jeli jsme spolu do Nitry. Tam byl v každém závodě trošku divoký začátek, ale zdálo se mi, že se vše začíná zlepšovat.  Čeká nás obrovský kus práce. Oba dva! Změnit myšlení, urovnat si vše v hlavě a pak poctivě trénovat. Když chceš trefit desítku, nesmíš to tak moc chtít! Nemysli furt na to číslo, které vidíš! Musíš na to jít jinak! A jak? Prostě jinak! To se vám to řekne! A znova a znova .….. No jo, umím poradit. Já vím.

V prosinci byla vydána kritéria pro účast na závodech mimo republiku. Hele Katko, do Vánoc poladíme hlavu a formu, v lednu je GP Plzně, tam budeš mezi čtyřma nejlepšíma a jedeš do Německa. Tam ti už stačí bejt v první trojce. No a ty tři pak jedou na Evropu. Rozumíš tomu postupovýmu klíči? To přeci není tak složitý pochopit!

Pěkně jsme se tomu zasmáli, protože k nejlepším v té době chybělo zhruba 10 bodů každý závod. V té konkurenci je to opravdu hodně. Přišly ale předvánoční závody a Katka se dvakrát trefila! Dostala se soupeřkám těsně za záda, její styl se hodně změnil a tou dobou ve mně začal hlodat červík. Vždyť ona na to prostřílet se alespoň mezi čtyři nejlepší juniorky možná má! Poladíme zbraň, přezkoušíme střelivo a třeba se to ještě zlepší. Ano, bylo to pár hodin strávených v tělocvičně na chodbě, abychom to nastavili přesně!!!, jak potřebuje. Udělal jsem ti z toho mercedes, tak pojď, jedem! Mezinárodní závod GP Plzeň. O možnostech výjezdu jsem se s Katkou od prosince nebavil, jen jsem čekal, jak se trefí. A ono jo!!! První den skoro splnila limit pro okamžitou nominaci. Chybělo pár desetinek. No to by všichni čuměli! I tak čuměli. Ten den byla z Češek nejlepší a státní trenér i sportovní ředitel si samozřejmě všimli. Počkáme, jak střelí zítra. Pochopitelně. Fakt se mi blbě spalo. Má to na dosah, přece to nezmastí. Ale těch, který chtěly do ciziny, bylo deset! Ráno začala hned v osm. A blbě! Samozřejmě za ní šéfové stáli a sledovali, jak unese ten obr tlak. Po dvaceti ranách chytla rytmus a už to šlo. Tentokrát třetí z Češek a opět postup do finále. Tak co?  Jak to vidí státní trenér? … Katko, jedeš do Innsbrucku!!! Měl jsem obrovskou radost.

V Innsbrucku jsem už nebyl, ale zjevně se jí tam líbilo. Po závodech jsme si pokaždé volali a měla střelené dva krásné výsledky. Státní trenér moc chválil její styl a klid při střelbě. Pěkně se to poslouchá, fakt že jo. Byla z Češek druhá nejlepší. Takže proběhly ještě porady trenérů a co??? JEDE na Mistrovství Evropy do chorvatského Osijeku!!!!

Z Černovic tedy tentokrát jedou na ME dva!!! zástupci – Petr Nymburský za muže a Katka Michálková za juniorky. Tak hodně štěstí!

Na konec bych vás rád pozval na naše závody v sobotu 6. dubna ve školní tělocvičně. Opět uděláme něco pro diváky. A hlavně se k nám zase chystají zajímaví střelci. To už bude po Mistrovství republiky i po ME a jestli budou medaile nebo ne, je skoro jedno. Hlavně, že nás to baví a je spousta z vás, kteří nám fandí. Nezapomeňte a přijďte !!!

 

Přeji opět všem pevnou ruku a jasné oko.

Nymburský

 

 

 

Foto 1: 1.místo Nymburská, 2.místo Hodinová, 5.místo Janů

Foto 2: zleva  Pája Nymburská, Katka Hodinová, Kája Janů

Foto 3: Katka Michálková

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *