Černovický ležák


Je známý v Čechách i v Evropě. Milovníky zlatavého moku ale možná trochu zklamu, protože se opravdu nezačalo v Černovicích vařit pivo. Mám totiž na mysli disciplínu sportovní střelby – malorážka 60 ran vleže. Už několik let se střelci našeho klubu v této disciplíně prosazují. Mohl bych jmenovat, ale seznam by byl poměrně dlouhý.

Po strastiplné koronavirové a kůrovcové kalamitě, (nevím, co nám ublížilo víc), se nám dočasně otevřelo několik závodů. Poslední, a to na hygienickou výjimku, bylo Mistrovství ČR v Plzni. Tréninky poslední měsíc byly velmi chudé, výsledky nebyly dobré, ale hlavně byla stálá obava, jestli se vůbec někam pojede.

Nakonec to klaplo a první odjeli ve čtvrtek 17. září Petr a Petr. Kluci se na první závod asi velmi dobře vyspali, protože jsem nevěřil vlastním očím, když stříleli. To je ten ležák! Petr Nymburský si vystřelil zlatou medaili a Titul mistr ČR v kategorii muži, když o pouhou jednu desetinu bodu přestřílel Matta Emmonse (ten šikovný Američan bydlí v Plzni a střílí za Duklu Plzeň). Bylo to v osobním rekordu a zároveň získal ještě zlato v soutěži týmů. Kousek od těchto dvou chlapíků ležel na střelnici i Petr Zíka a souběžně střílel v kategorii juniorů. Dal si také osobák a vystřelil si bronz!! Pro změnu byl ten, kterému ta desetinka chyběla ke stříbru. Tak chlapci, ještě nejsem v Plzni a už máme 3 placky!!! To ještě s sebou pár želízek vezu.

V sobotu ráno byla zima jako prase. Čtyři stupně nad nulou. Katka Michálková nasadila drtič mrazu – vlněné termoprádlo, ale stejně se klepala jak ratlík. Střílela se polohovka – 3×40 ran. Skoro tři hodiny. Výsledek byl průměrný. Další směnu opět nastupovali kluci a také 3×40 polohový závod. Petr Zíka v juniorech si s přehledem pohlídal postup do finále a tam skvěle bojoval o placku. Už to vypadalo na bronz, když jeho soupeř udělal chybu, ale Petr střelil také horší ránu a zůstal nakonec čtvrtý. O pouhé 2 desetiny bodu. V mužích to byla bitva o vstup do finále, kde se rozdělují medaile. Petr základní závod vyhrál a ve finále střílel fantasticky! Chlapům z Dukly se musela točit hlava. Ani olympijský vítěz této disciplíny Matt Emmons nedostal šanci. Petr vytvořil

český rekord a být to závod s mezinárodní účastí, byl by to i rekord světový! Škoda, že se nejelo na tu Olympiádu. Snad za rok. Z tohoto mistrovství veze absolutorium – 4 tituly Mistra ČR.

Souběžně s finále mužů začal střílet polohový závod 3×20 ran Matěj Lemberk a naše tři slečny v kategorii dorostu. Pája Nymburská, Kája Janů a Dominika Jandová. No řeknu, byl to šrumec. Každý úplně v jiné části střelnice, takže jsem tam běhal z jednoho konce na druhý. Začíná se střelbou vkleče, pak dvacet ran vleže a nakonec dvacet ran vstoje. Matěj střílel rychle a dobře. Nebylo co řešit. Jen vstoje mu ujela jedna rána a tím přišel dokonce o placku. Chyběly 3 body k bronzu! To mi hlava nebere, kdes to v sobě vzal? Zato Dominice to od začátku nešlo. Trápila se vkleče, a vleže jsem ji musel dokonce volat na pokec. Sakra makej, vždyť to umíš. Moc to nedopadlo. Kája dala ve všech polohách pěkný výsledky – vyrovnala si tak osobní rekord. A Pája, jak jde o družstvo, vydá ze sebe všechno. Pěkný klečák, super ležák a vstoje těžká bitva sama se sebou. Je to fakt těžký trefit 1 cm na 50 metrů. Celkově 6. místo a družstvo bronz !!! No to je bašta. Už jsem zase chodil s nosem nahoře. A to nás čekal nedělní ležák !!!

Přijely posily z Černovic. Adélka Kafková a Kája Prokeš. Ti jsou ještě mladí, ale i oni umí vleže soupeře pěkně kousnout. Tentokrát ale velikost závodu a možná trochu zodpovědnost jim svazovaly nohy, ruce, prst na spoušti, či co. No jen si to zkuste, když tam je takových soupeřů. Holek šedesát a kluků víc jak 100! Střílí se opět 60 ran na 50 metrů. Cílem je trefit kroužek o průměru 1cm. Kategorie je věkově do osmnácti let a Adélce letos bylo teprve dvanáct. Je tedy ve stejné kategorii i s našima holkama. Tak si to zkuste, porazit takový šelmy!!

Výsledek byl nakonec velmi pěkný. Karel i Adélka v první polovině startovního pole. A naše šelmy? Samozřejmě šly po zlatě – která ženská nejde. Škoda, že Dominiku tohle mistrovství nezastihlo v nejlepší formě. Závěr závodu se jí nepovedl. Pája zase pokazila začátek, ale po dvaceti ranách se drápala nahoru. A Kája s ní! A je to tu, ten černovický ležák. Tak holky pojďte, jen nesmíte udělat chybu! Po třiceti ranách byly Pája s Kájou první a druhá!!! Tak makejte! Já měl nervy jak provazy. Každou chvíli se to zase zamíchalo – nahoru skočila Ostravačka, Liberečanda nebo holka z Hradce Králové. Kája si tam sekla nějakou devítku a klesla k desátému místu. Pája taky trochu klesla, ale ještě není konec. Kája se výbornou poslední položkou vyškrábala na 8. místo. A Pája? Je třetí, udrží se? Jo, už je tam a nikdo jí nesestřelí. Tak to byly nervy. Mě ta pumpa snad praskne. Ještě nevíme, jak vypadají družstva. A je to skvělý – máme stříbro!!!! Zlato veze Liberec, a přestříleli jsme Ostravačky a dalších osm týmů. Takže ať nám chutná ten černovický ležák.

Ještě si trochu sečteme to železo, co vezeme domů:  Zlato – 4x, Stříbro – 2x, Bronz – 3x

Malorážková sezóna skončila a my se opět stěhujeme do tělocvičny na vzduchovku. Jak to bude dál se závody, nevíme. Zjara odložená vzduchovková mistrovství jsou definitivně zrušená a další závody jsou v koronavirových hvězdách.

Přeji opět všem pevnou ruku a jasné oko.

Nymburský

Souboj mistrů – vlevo Matt Emmons, vpravo Petr Nymburský

 

Bronzová medaile Petr Zíka – vpravo

Stříbro z MČR zleva – Jandová, Janů, Nymburská

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *